Staff Sep 2017 to Aug 2018

Senior Leadership Team

Helen Harrison : Head Teacher

Helen Harrison

Head Teacher

Nicky Fallon : Deputy Head

Nicky Fallon

Deputy Head

Kate Hope : Deputy Head

Kate Hope

Deputy Head

Jayne Miller : Business Manager

Jayne Miller

Business Manager

Sarah Watson : Head of Early Years

Sarah Watson

Head of Early Years

Michelle Lowry : Head of Key Stage 2

Michelle Lowry

Head of Key Stage 2

Early Years

Nursery and Reception

Sarah Watson : Head of Early Years

Sarah Watson

Head of Early Years

Janine Keyworth : Class Teacher

Janine Keyworth

Class Teacher

Natalie Clark : Class Teacher

Natalie Clark

Class Teacher

Dawn Hufton : Nursery Nurse

Dawn Hufton

Nursery Nurse

Nikki Massey : LSA

Nikki Massey

LSA

Diane Silman : LSA

Diane Silman

LSA

Key Stage 1

Years 1 and 2

Kate Hope : Deputy Head

Kate Hope

Deputy Head

Anna Bird : Class Teacher

Anna Bird

Class Teacher

Tom Coe : Class Teacher

Tom Coe

Class Teacher

Lauren Watts : Class Teacher

Lauren Watts

Class Teacher

Claire Kenny : Class Teacher

Claire Kenny

Class Teacher

Karen Oaks : Class Teacher

Karen Oaks

Class Teacher

Olga Gill : LSA

Olga Gill

LSA

Brian Newland : LSA

Brian Newland

LSA

Emma Miller : LSA

Emma Miller

LSA

Kath Frost : LSA

Kath Frost

LSA

Shannon Smith : LSA

Shannon Smith

LSA

Key Stage 2
Years 3, 4, 5 and 6

Michelle Lowry : Head of Key Stage 2

Michelle Lowry

Head of Key Stage 2

Rebecca Hoff : Class Teacher

Rebecca Hoff

Class Teacher

Jemma Barrass : Class Teacher

Jemma Barrass

Class Teacher

Amy Gibson : Class Teacher

Amy Gibson

Class Teacher

Jack Wardle : Class Teacher

Jack Wardle

Class Teacher

Emma Towner : Class Teacher

Emma Towner

Class Teacher

Janet White : Class Teacher

Janet White

Class Teacher

Lily Betts : Class Teacher

Lily Betts

Class Teacher

Kirsty McGrath : LSA

Kirsty McGrath

LSA

Sharon Heavisides : LSA

Sharon Heavisides

LSA

Debbie Foster : LSA

Debbie Foster

LSA

Janet Richardson : LSA

Janet Richardson

LSA

Admin and Facilities Team

Jayne Miller : Business Manager

Jayne Miller

Business Manager

Michelle Boyes : Attendance Officer

Michelle Boyes

Attendance Officer

Sarah Gunn : Admin Assistant

Sarah Gunn

Admin Assistant

Megin Williams : Admin Assistant

Megin Williams

Admin Assistant

Mark Hassall : Site Supervisor

Mark Hassall

Site Supervisor

Fiona Macdonald : General Assistant

Fiona Macdonald

General Assistant

Charlene Reeve : General Assistant

Charlene Reeve

General Assistant

Trevor Wood : Gardening LSA

Trevor Wood

Gardening LSA

Inclusion Team

Nicky Fallon : Deputy Head

Nicky Fallon

Deputy Head

Rachael Davies : Class Teacher

Rachael Davies

Class Teacher

Tracey Lawes : Family Mentor

Tracey Lawes

Family Mentor

Nicky Hoey : Learning Mentor

Nicky Hoey

Learning Mentor

Julie Allsopp : Learning Mentor

Julie Allsopp

Learning Mentor

Kelly Peebles : LSA

Kelly Peebles

LSA

Lunchtime, Catering and Cleaning Staff

Diane Kelly : Cleaning Supervisor

Diane Kelly

Cleaning Supervisor

Irena Jakstiene : Cleaner

Irena Jakstiene

Cleaner

Jackie Parkhouse : Cleaner

Jackie Parkhouse

Cleaner

Carol Knight : Cook in Charge

Carol Knight

Cook in Charge

Debbie : Kitchen Assistant

Debbie

Kitchen Assistant

Kath Frost : Midday Supervisor

Kath Frost

Midday Supervisor

Michelle Ashman : Midday Supervisor

Michelle Ashman

Midday Supervisor

Charlene Reeve : Midday Supervisor

Charlene Reeve

Midday Supervisor

Dee Kaur : Midday Supervisor

Dee Kaur

Midday Supervisor

Gloria Afriyie : Midday Supervisor

Gloria Afriyie

Midday Supervisor

Sarah Stewart : Midday Supervisor

Sarah Stewart

Midday Supervisor

Tracey Simpson : Midday Supervisor

Tracey Simpson

Midday Supervisor

Helen Harrison : Head Teacher

Helen Harrison

Head Teacher

Diane Kelly : Cleaning Supervisor

Diane Kelly

Cleaning Supervisor

Irena Jakstiene : Cleaner

Irena Jakstiene

Cleaner

Jackie Parkhouse : Cleaner

Jackie Parkhouse

Cleaner

Carol Knight : Cook in Charge

Carol Knight

Cook in Charge

Debbie : Kitchen Assistant

Debbie

Kitchen Assistant

Peter Steadman : Governor (Chair)

Peter Steadman

Governor (Chair)

Kath Frost : Midday Supervisor

Kath Frost

Midday Supervisor

Michelle Ashman : Midday Supervisor

Michelle Ashman

Midday Supervisor

Charlene Reeve : Midday Supervisor

Charlene Reeve

Midday Supervisor

Dee Kaur : Midday Supervisor

Dee Kaur

Midday Supervisor

Gloria Afriyie : Midday Supervisor

Gloria Afriyie

Midday Supervisor

Sarah Stewart : Midday Supervisor

Sarah Stewart

Midday Supervisor

Tracey Simpson : Midday Supervisor

Tracey Simpson

Midday Supervisor

Paul Williams : Governor (Vice-Chair)

Paul Williams

Governor (Vice-Chair)

Nigel Simpson : Governor (Parent)

Nigel Simpson

Governor (Parent)

Julie Clift : Governor (Co-opted)

Julie Clift

Governor (Co-opted)

Rosie Baldock : Governor (Co-opted)

Rosie Baldock

Governor (Co-opted)

Sandra Betts : Governor (Co-opted)

Sandra Betts

Governor (Co-opted)

Jayne Miller : Governor (Associate)

Jayne Miller

Governor (Associate)

Nicky Fallon : Governor (Associate)

Nicky Fallon

Governor (Associate)

Kate Hope : Governor (Staff)

Kate Hope

Governor (Staff)

Nicky Fallon : Deputy Head

Nicky Fallon

Deputy Head

Kate Hope : Deputy Head

Kate Hope

Deputy Head

Jayne Miller : Business Manager

Jayne Miller

Business Manager

Michelle Boyes : Attendance Officer

Michelle Boyes

Attendance Officer

Sarah Gunn : Admin Assistant

Sarah Gunn

Admin Assistant

Anna Bird : Class Teacher

Anna Bird

Class Teacher

Tom Coe : Class Teacher

Tom Coe

Class Teacher

Sarah Watson : Head of Early Years

Sarah Watson

Head of Early Years

Michelle Lowry : Head of Key Stage 2

Michelle Lowry

Head of Key Stage 2

Janine Keyworth : Class Teacher

Janine Keyworth

Class Teacher

Natalie Clark : Class Teacher

Natalie Clark

Class Teacher

Dawn Hufton : Nursery Nurse

Dawn Hufton

Nursery Nurse

Rebecca Hoff : Class Teacher

Rebecca Hoff

Class Teacher

Jemma Barrass : Class Teacher

Jemma Barrass

Class Teacher

Brian Newland : Governor (Staff)

Brian Newland

Governor (Staff)

Amy Gibson : Class Teacher

Amy Gibson

Class Teacher

Jack Wardle : Class Teacher

Jack Wardle

Class Teacher

Emma Towner : Class Teacher

Emma Towner

Class Teacher

Janet White : Class Teacher

Janet White

Class Teacher

Lily Betts : Class Teacher

Lily Betts

Class Teacher

Lauren Watts : Class Teacher

Lauren Watts

Class Teacher

Claire Kenny : Class Teacher

Claire Kenny

Class Teacher

Karen Oaks : Class Teacher

Karen Oaks

Class Teacher

Rachael Davies : Class Teacher

Rachael Davies

Class Teacher

Tracey Lawes : Family Mentor

Tracey Lawes

Family Mentor

Nicky Hoey : Learning Mentor

Nicky Hoey

Learning Mentor

Megin Williams : Admin Assistant

Megin Williams

Admin Assistant

Olga Gill : LSA

Olga Gill

LSA

Nikki Massey : LSA

Nikki Massey

LSA

Brian Newland : LSA

Brian Newland

LSA

Kirsty McGrath : LSA

Kirsty McGrath

LSA

Julie Allsopp : Learning Mentor

Julie Allsopp

Learning Mentor

Kelly Peebles : LSA

Kelly Peebles

LSA

Emma Miller : LSA

Emma Miller

LSA

Diane Silman : LSA

Diane Silman

LSA

Mark Hassall : Site Supervisor

Mark Hassall

Site Supervisor

Fiona Macdonald : General Assistant

Fiona Macdonald

General Assistant

Charlene Reeve : General Assistant

Charlene Reeve

General Assistant

Trevor Wood : Gardening LSA

Trevor Wood

Gardening LSA

Kath Frost : LSA

Kath Frost

LSA

Sharon Heavisides : LSA

Sharon Heavisides

LSA

Debbie Foster : LSA

Debbie Foster

LSA

Janet Richardson : LSA

Janet Richardson

LSA

Shannon Smith : LSA

Shannon Smith

LSA